Waiting
Login processing...

Trial ends in Request Full Access Tell Your Colleague About Jove
Click here for the English version

Medicine

Effekten af Fu's subkutane nål på iskiasnervesmerter: adfærdsmæssige og elektrofysiologiske ændringer i en rottemodel med kronisk indsnævringsskade

Published: June 30, 2023 doi: 10.3791/65406
* These authors contributed equally

Summary

Vi præsenterer en protokol til brug af Fu's subkutane nål i en kronisk indsnævringsskademodel til at fremkalde iskiasnervesmerter hos rotter.

Abstract

Fu's subkutane needling (FSN), en opfundet akupunkturteknik fra traditionel kinesisk medicin, bruges over hele verden til smertelindring. Imidlertid er virkningsmekanismerne stadig ikke fuldt ud forstået. Under FSN-behandling indsættes FSN-nålen og bevares i det subkutane væv i lang tid med en svingende bevægelse. Der opstår dog udfordringer ved at opretholde en kropsholdning, mens man manipulerer FSN i dyremodeller (f.eks. rotter) for forskere. Ubehagelig behandling kan føre til frygt og modstand mod FSN-nåle, hvilket øger risikoen for skader og kan endda påvirke forskningsdata. Anæstesi kan også påvirke undersøgelsesresultaterne også. Derfor er der behov for strategier i FSN-terapi på dyr, der minimerer skader under interventionen. Denne undersøgelse anvender en kronisk indsnævringsskademodel hos Sprague-Dawley-rotter for at fremkalde neuropatisk smerte. Denne model replikerer smerten induceret af nerveskade observeret hos mennesker gennem kirurgisk indsnævring af en perifer nerve, efterligner kompression eller indfangning set under tilstande som nervekompressionssyndromer og perifere neuropatier. Vi introducerer en passende manipulation til let at indsætte en FSN-nål i det subkutane lag af dyrets krop, herunder nålindsættelse og retning, nålefastholdelse og svajende bevægelse. Minimering af rottens ubehag forhindrer rotten i at være spændt, hvilket får musklen til at trække sig sammen og hindre nålens indtrængen og forbedrer undersøgelseseffektiviteten.

Introduction

Neuropatisk smerte, defineret som smerter forårsaget af nerveskader, anslås at påvirke 6,9% -10% af verdens befolkning, og den rapporterede livstidsprævalens er 49% -70%1,2. Det anses også for at være et af de sværeste smertesyndromer at håndtere. Brugen af farmakologiske midler til håndtering af neuropatisk smerte har givet begrænset succes, da almindeligt ordineret smertestillende medicin som ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler og opioider har vist ringe effekt til lindring af denne type smerte 3,4. Der er derfor et stort behov for at udforske nye behandlingsmuligheder, især ikke-farmakologiske behandlinger. Akupunktur, som en ikke-farmakologisk intervention, potentielt lindre neuropatisk smerte ved at udøve smertestillende virkninger på det somatosensoriske system. Både kliniske og prækliniske undersøgelser har vist, at akupunktur er effektiv til at lindre neuropatiske smertesymptomer uden signifikante bivirkninger 5,6,7. Men, den centrale mekanisme for akupunktur behandling for smertelindring i neuropatisk smerte mangler at blive undersøgt yderligere.

I de senere år har Fu's subkutane nål (FSN) vundet popularitet til behandling af smerterelaterede neurologiske lidelser8. FSN stammer fra traditionel kinesisk akupunktur og blev først beskrevet af den traditionelle kinesiske læge Zhonghua Fu i 1996 9,10. Mens FSN stammer fra traditionel akupunktur, adskiller FSN sig væsentligt i sine teknikker og teorier fra meridianbaseret akupunktur, yin og yang principper og akupunktur punkt begreber. FSN lægger større vægt på neurofysiologiske og anatomiske tilgange til effektivt at behandle myofascial smerte11. FSN-terapi anvendes i klinisk praksis til at behandle forskellige smertefulde muskellidelser, målrettet bindevævet tæt forbundet med musklerne, især med fokus på behandling af stramme muskler (TM'er)12. Som en komplementær terapi til smertelindring er der også klinisk bevis for, at FSN er effektiv til behandling af blødt vævsskader ud over at give hurtig smertebehandling og signifikant forbedring af bløddelsspasmer13,14. FSN-terapi involverer specifikke teknikker, der er skræddersyet til at adressere de underliggende myofasciale triggerpunkter (MTrP'er), der er forbundet med tilstanden. FSN-nålens indføringsposition vælges omhyggeligt baseret på placeringen af disse triggerpunkter, hvilket muliggør præcis målretning af berørte områder. Under proceduren indsættes FSN-nålen i det subkutane lag, hvor det med vilje stoppes for at optimere terapeutiske virkninger. En karakteristisk teknik kendt som den svingende bevægelse anvendes derefter, der involverer en blid oscillerende bevægelse af nålen for at stimulere vævene og fremme de terapeutiske reaktioner10. Udviklingen af MTrP'er er forbundet med energikriseteorien, som forklarer, at faktorer som kronisk muskeloverbelastning, overdreven motion, ukorrekte anstrengelsesstillinger, muskelatrofi og degeneration kan bidrage til udbrud af muskelvævsiskæmi og hypoxi. Denne ilt- og energimangel i muskelvævet menes at spille en nøglerolle i dannelsen af MTrPs15,16. Tidligere dyreforsøg har vist, at FSN-behandling af kroniske smerter hos rotter forbedrer mitokondriernes morfologiske struktur og funktion i TM'er til en vis grad, hvilket validerer FSN-terapiens potentiale til at fremme genopretningen af beskadigede nerver og muskler17.

Iskias er blevet klassificeret som neuropatisk smerte18. Oprindelsen af neuropatisk smerte menes at ligge hvor som helst mellem den motoriske endeplade og det ydre fibrøse lag af musklen, der involverer det mikrovaskulære system og neurotransmittere på celleniveau. Tab af muskelinnervering og apoptose af innerverede nerveceller opstår, når nerveskader opstår19, hvilket fører til smerterelateret gang i det berørte lem. Derudover kan kronisk kompression eller irritation af nerven føre til en række ændringer i vejen for nervefunktioner, hvilket yderligere kan forværre symptomerne på iskias20. Nervesystemets kompleksitet gør det imidlertid vanskeligt at replikere det in vitro, hvilket nødvendiggør anvendelse af dyremodeller til sådanne undersøgelser. I undersøgelsen af neuropatiske smertelidelser anvendes modelorganismer almindeligt, der involverer forskellige metoder til direkte perifer nerveskade, såsom iskiasnerveligatur, transektion eller kompression21,22. Den kroniske indsnævringsskade (CCI) model i Sprague-Dawley rotter er blevet brugt til at fremkalde neuropatisk smerte. Denne model replikerer smerten induceret af nerveskade observeret hos mennesker gennem kirurgisk indsnævring af en perifer nerve, efterligner kompression eller indfangning set under tilstande som nervekompressionssyndromer og perifere neuropatier.

I denne undersøgelse evaluerede vi de smertestillende virkninger af FSN-terapi og lavfrekvent elektroterapi (transkutan elektrisk nervestimulator, TENS) hos rotter med kronisk indsnævringsskade og neuropatisk smerte. Da anæstesi bremser eller blokerer nerveimpulser og påvirker synaptisk transmission og neuronal funktion23, kan dyr ikke bedøves under alle nåleprocedurer og svingende bevægelser. Derfor kræves en passende nåleteknik for at reducere ubehag hos rotter. Trinene til etablering af en rotte CCI-model, hvordan rotterne blev behandlet med FSN kombineret svajende bevægelse uden bedøvelse, gennemførlige dyreadfærdsmønstertest og elektrofysiologiske undersøgelser er beskrevet detaljeret.

Subscription Required. Please recommend JoVE to your librarian.

Protocol

Alle procedurer, der involverer dyreforsøgspersoner, blev godkendt af Institutional Animal Care and Use Committee (IACUC) på Chang Bing Show Chwan Memorial Hospital, Changhua, Taiwan (111031) i oktober 2022 (figur 1).

1. Tilberedning af dyr

  1. Køb 48 hanrotter (SD) (alder: 8-10 uger, vægt: 250-300 g).
  2. Hur rotter enkeltvis i ventilerede bure ved 24 ± 2 °C og en 12-timers mørk og lys cyklus.
  3. Foder rotter en standard pellet diæt med sterilt drikkevand klar til brug, og sørg for blødt strøelse.

2. Samling af dyr

  1. Opdel tilfældigt 48 SD-rotter i seks grupper (n = 8 pr. Gruppe): sham-gruppen, CCI-gruppen, CCI + FSN-gruppen, CCI + TENS-gruppen, FSN alene-gruppen og TENS alene-gruppen som i den tidligere undersøgelse udført af Chan et al.24.
    BEMÆRK: Detaljerne i seks grupper: (1) Sham gruppe: ingen kirurgi og ingen behandling; (2) CCI-gruppe: forberedt til operation uden behandling; (3) CCI+FSN-behandlingsgruppe: FSN-behandling efter vellykket CCI-modellering; 4) CCI+TENS-behandlingsgruppe: TENS-behandling efter vellykket CCI-modellering (5) FSN-behandling alene gruppe: kun FSN-behandling uden kirurgi; (6) TENS-behandling alene gruppe: kun TENS-behandling uden kirurgi.

3. Udarbejdelse af en CCI-rottemodel

BEMÆRK: CCI-operationsmodellen hos rotter blev ændret i henhold til Bennett og Xie udført i 198825.

  1. Sørg for, at operatøren bærer en kirurgisk maske, engangshætte og sterile handsker.
  2. Desinficere overfladen af operationsbordet med 70% ethanol. Steriliser instrumenter (f.eks. Saks, tang og retraktorer), gaze, hæfteklammer og vatpinde ved autoklavering.
    BEMÆRK: Aseptiske teknikker anvendes under hele den kirurgiske procedure.
  3. Bedøv rotterne med 4% isofluran efter standard hudforberedelse (barbering) og vedligehold med 2% isofluran (figur 2A).
    1. Bekræft den passende dybde af anæstesi ved at observere manglen på respons efter klemning af bagpoten og overvågning af de bedøvede rotter under hele proceduren.
    2. Påfør nok veterinær oftalmisk salve over øjnene for beskyttelse mod tørring.
  4. Placer rotten i den udsatte position på operationsbordet og barber håret på siden af højre bagben, desinficer derefter huden med povidon-jodopløsning og 75% ethanol tre gange. Giv termisk støtte under hele proceduren og brug sterile gardiner til at dække det kirurgiske sted.
    1. Lav et parallelt snit i huden 3-4 mm under lårbenet på ca. 20-50 mm.
    2. Prioriter identifikationen af positionerne for gluteus maximus og biceps femoris. Adskil det subkutane fedt og overfladiske fascia lag for lag ved hjælp af kirurgisk saks, skære gennem det omgivende bindevæv for at udsætte musklen (figur 2B).
      BEMÆRK: For at skelne mellem de subkutane fedt og overfladiske fascialag skal du observere tekstur og farve. Det subkutane fedtlag skal fremstå blødt og bøjeligt med et gulligt eller hvidligt udseende. Den overfladiske fascia er et tyndt fibrøst lag beliggende direkte under det subkutane fedt. Differentier mellem lagene ved forsigtigt at palpere eller sondere med et stumpt instrument, idet du bemærker, at det subkutane fedt giver mere modstandsdygtighed over for tryk sammenlignet med den overfladiske fascia.
  5. Brug stump saks til at klippe bindevævet mellem de overfladiske gluteus og biceps femoris muskler.
    1. Udvid afstanden mellem disse to muskler ved hjælp af en retraktor for at udsætte iskiasnerven (figur 2C).
      BEMÆRK: For visuelt at identificere iskiasnerven hos en rotte skal du fokusere på lårregionen. Find midtpunktet af lårregionen for at visualisere iskiasnerven. Typisk løber nerven langs det bageste aspekt af låret, startende fra hofteområdet og strækker sig mod knæet.
    2. Uden at ændre nervemorfologien skal du vælge iskiasnerven med en mikronål gennem en god lyskilde. Ligate iskiasnerven to gange ved hjælp af 3-0 kromiske tarmligaturer, placere ligaturpunkterne ca. 1 mm fra hinanden mellem de to suturer.
    3. Start med en løs løkke for hver ligatur, tag fat i enderne af ligaturen tæt på løkken og stram indtil løkken bare er tæt, hvilket sikrer, at ligaturen ikke glider langs nerven. Stop, når der observeres let trækning af lemmen under ligering (figur 2D).
  6. Luk muskel og hud lag for lag med 4-0 suturlinjer. Til sidst desinficeres såret med jod (figur 2E).
  7. Overvåg nøje rotternes vitale tegn under anæstesi, og placer dem i individuelle genopretningsbure, indtil de er vågne, før du placerer dem tilbage i deres bure. Linj burene med fladt papirstrøelse for at forhindre kvælning hos bevidstløse dyr. Et kort ryk i det postoperative lem indikerer en vellykket operation (figur 2F).
  8. Udfør smerteoverfølsomhedstest flere gange før CCI (baseline) og på forskellige tidspunkter efter CCI.
  9. Overhold spontan smerte og adfærdsændringer på dag 1, 3, 5 og 7 efter modelkonstruktion.
    BEMÆRK: Overhold gangen og holdningen på højre bagben og tilstedeværelsen af slikning og bid på lemmen.
    1. Identificer tilstedeværelsen af neuropatisk smerte for at bestemme den vellykkede etablering af modellen og udelukke mislykkede rotter.
      BEMÆRK: Vurder modellens succes ved at observere tegn som svaghed i underekstremiteter, tæer i højre lem holdt sammen med mild valgus, hyppig dinglende og modvilje mod at lande. Overhold rotten stående med venstre bagben, der understøtter vægten, mens højre bagben er hævet og tæt på maven.

4. Administration af FSN-manipulation

  1. Fastgør rotten fra FSN-behandlingsgruppen (inklusive CCI + FSN og FSN alene-gruppen) i gnaverfastholdelsen med det berørte lem eksponeret sideværts. Giv termisk støtte under hele proceduren. Begge grupper blev behandlet med FSN engangsnåle (figur 3A).
  2. Uden bedøvelse forlænges rottens bagben gradvist og langsomt, indtil de blev strakt stramt (figur 3B).
    BEMÆRK: Rottehovedet er dækket af en kirurgisk drapering for at holde dyret roligt og stabilt. Forlæng ikke benet for meget for at skade rotten. Overhold rottens reaktion nøje for tegn på nød eller ubehag. Hvis rotten viser tegn på smerte eller ubehag, skal du stoppe forlængelsen og give en pause, før du forsøger igen.
  3. Fjern FSN-nålens beskyttelseskappe.
    1. Indsæt spidsen af FSN-nålen mod TM'erne (muskler med MTrP'er), omtrent tæt på gluteus maximus-musklen, placeret på nedre ryg og bagside.
  4. Placer FSN-nålen fladt og træng ind i huden i en vinkel på ca. 15°.
    1. Skub det forsigtigt og hurtigt gennem huden og ind i det subkutane rum for at forhindre stress hos rotten, indtil den er helt indsat. Sørg for, at nålen er indsat tilstrækkeligt til at begrave det bløde rør helt under huden.
    2. Når du skubber fremad, skal du hæve nålespidsen lidt for at observere, om hudbulen bevæger sig langs nålespidsen (figur 3C).
  5. Udfør den svajende bevægelse ved jævnt og blødt at vifte FSN-nålespidsen med tommelfingeren som omdrejningspunkt, mens pegefingeren, langfingeren og ringfingeren holdes justeret i en lige linje.
    1. Hold FSN-nålen mellem langfingeren og tommelfingeren ansigt til ansigt, og skift bevægelsen frem og tilbage ved hjælp af pege- og ringfingrene.
    2. Indstil frekvensen til 100 slag i minuttet, og udfør handlingen i ca. 1 minut (figur 3D).
  6. Når manipulationen er afsluttet, skal du hurtigt trække FSN-nålen tilbage.
    BEMÆRK: Handlingen blev udført hver 2. dag i i alt fire sessioner (dag 1, 3, 5 og 7, efter at CCI-modellen blev oprettet). Engangs FSN-nåle skal bruges én gang. Gentagen brug vil stumpe nålen og forårsage øget smerte hos rotter.

5. Administration af TENS-manipulation

  1. Fastgør rotten i TENS-behandlingsgruppen (inklusive CCI + TENS og TENS alene-gruppen) i gnaverfastholdelsen med det berørte lem udsat sideværts. Giv termisk støtte under hele proceduren. Sørg for, at pelsen er barberet, inden den behandles.
    BEMÆRK: Elektroder blev skåret til 45 mm (længde) med 5 mm (bredde) (figur 4A).
  2. Vælg Zusanli-punktet (ST36) og Sanyinjiao-punktet (SP6) som placeringer for TENS. Dette er baseret på teorien for behandling af neuropatisk smerte26,27.
    1. Zusanli-punktet (ST36) ligger ca. 5 mm i nærheden af skinnebenets forreste tuberkel mellem skinnebenet og fibula lige under knæet28.
    2. Find Sanyinjiao-punktet (SP6) ved skinnebenets bageste grænse, 3 mm proksimalt til den mediale malleolus28.
      BEMÆRK: Begge disse to akupunkturpunkter er placeret ved manuel inspektion som beskrevet af Stux og Pomeranz og i dyreakupunkturaatlasset28,29 (figur 4B).
  3. Lever en lavfrekvent elektrisk stimulering (2 Hz kontinuerlig sinusbølge, 3 mA) i 10 minutter ved hjælp af TENS-enheden med elektroden påført benet omkring nerven. Dæk hovedet på rottehovedet med et kirurgisk drapering for at holde det roligt og stabilt.
    BEMÆRK: Denne procedure udføres hver 2. dag i i alt fire sessioner (dag 1, 3, 5 og 7 efter CCI-modellen blev oprettet).

6. Fysiologiske målinger, der udfører dyreadfærdstesten

BEMÆRK: Sciatic function index (SFI)30 er et meget anvendt indeks af forskere, der studerer patologi og potentiel behandling af nerveskader, bestemt ved at sammenligne geometrien af den berørte bagpote hos skadede rotter med den kontralaterale pote og sammenligne den med den modsatte pote.

  1. Design rottegangbroer med klare plexiglas og vippespejle for at fange rotternes fodspor og kropsorientering under gåturen.
    BEMÆRK: Gangbroen er en platform, der er 10 cm lang, 50 cm bred og 15 cm høj med en hvid papirforing i bunden (figur 5A).
  2. Placer forsigtigt og frit rotterne i kassen og lad dem akklimatisere sig til deres nye miljø i mindst 5 minutter før optagelse.
    BEMÆRK: Der udvises særlig omhu for at minimere unødvendig stress på dyret for at undgå dets mulige virkning på postural muskelspænding.
  3. Dyp rottens poter i rødt blæk og lad rotten gå langs gangbrostrimlen og efterlade spor på bagpapiret. Optag mindst 2 s kontinuerlig gang for hver test. Få rotten til at gå mindst 3 gange i en retning (figur 5B).
    BEMÆRK: Påfør hurtigtørrende, giftfri, vandopløseligt rødt blæk på begge bagfødder for at gøre bagfodsporene tydeligt synlige.
  4. Ved afslutningen af eksperimentet tørres gangbrostrimlerne for at måle parametrene. Mål deres fodaftryk med en lineal og rund til nærmeste 0,5 mm.
    BEMÆRK: Tre tydelige fodspor fra hver rotte blev udvalgt fra flere fodspor, og tre forskellige parametre blev målt. Faktorer for SFI inkluderer printlængde (PL), tåspredning (TS) og mellemliggende tåspredning (ITS).
    SFI-værdier beregnes ved hjælp af følgende formel31:
    Equation 1
    (EPL, eksperimentel printlængde; NPL, normal udskriftslængde; ETS, eksperimentel tåspredning; NTS, normal tåspredning; EIT, eksperimentel mellemliggende tåspredning; NIT, mellemliggende tåspredning.)
    SFI = 0 og - 100 angiver normal og fuldstændig dysfunktion. Rotter, der trak tæerne, blev vilkårligt tildelt en værdi på -100. For normal neurologisk funktion svinger SFI omkring 0, mens omkring -100 SFI repræsenterer fuldstændig dysfunktion32.

7. Neurofysiologisk vurdering ved elektrofysiologisk måling33

BEMÆRK: Elektromyografi blev brugt til at registrere den elektrofysiologiske aktivitet i denne undersøgelse. Det sammensatte muskelaktionspotentiale (CMAP) er forårsaget af aktiveringen af muskelfibre i målmusklen, der leveres af nerven. CMAP-amplitude og latenstid undersøges. CMAP-amplituden måles fra baseline til negativ top. Latenstiden for CMAP'er bestemmes ved at måle tiden mellem anvendelsen af stimulus og begyndelsen af det sammensatte aktionspotentiale, som påvirkes af afstanden mellem stimuleringsstedet og registreringsstedet. Elektrofysiologi giver en objektiv vurdering af perifer nervefunktion hos rotter.

  1. Zoletil 50 (40 mg/kg, ip) skal bedøves hos rotterne. Forbered huden i henhold til standardprotokoller (barbering).
  2. Anbring engangselektroder på klæbende overflade (20 mm ydre diameter) på de udpegede områder. Fastgør optageelektroderne til de laterale og dorsale overflader af gastrocnemiusmusklen (figur 6A).
  3. Påfør elektrisk stimulering (intensitet 1,2 mA) på den højre proksimale iskiasnervestamme. Optag et sammensat muskelaktionspotentiale (CMAP) på maven af gastrocnemiusmusklen (figur 6B).
    BEMÆRK: Vær forsigtig, når du indsætter elektroderne for at undgå muskelvæv.
  4. Effekten af tre gentagne målinger registreres for hver rotte.
    BEMÆRK: CMAP udtrykkes som den gennemsnitlige ± SD for hver gruppe. Signalet blev forstærket af en forstærker, filtreret (0,3-3 kHz). Efter integration (tidskonstant = 0,05 s) er både det originale signal og det integrerede signal input. Det originale signal og det integrerede signal digitaliseres derefter i PowerLab-systemet og gemmes på computerens harddisk.
  5. Når du har gennemført elektrofysiologiprocedurerne, skal du flytte rotten til et andet bur og overvåge den, indtil den genvinder nok bevidsthed til at opretholde en brystliggende liggende stilling. Når rotten er kommet sig helt efter bedøvelsesmidlet, skal du overføre den tilbage til sit oprindelige bur.

8. Statistik:

  1. Evaluer forskelle i SFI og CMAP'er mellem grupper ved hjælp af gentagne målinger variansanalyse (ANOVA).
  2. Kvantificer dataene af assistenter, der er blinde for de eksperimentelle forhold. Dataene udtrykkes som middelværdi ± standardafvigelse.
  3. Sammenlign dataene, når det er relevant, ved hjælp af elevens tosidede parrede og uparrede t-test. Fastlæg statistisk signifikans som p < 0,05.

Representative Results

SFI's fodaftryk og bestemmelse
Vi undersøgte udviklingen af SFI alene i CCI-, CCI+FSN- og CCI+TENS-grupperne (figur 7). Efter 4 sessioner med FSN- og TENS-behandlinger på dag 7 til CCI-kirurgi forbedrede SFI i CCI+FSN-grupperne (-15,85 ± 3,46) og CCI+TENS-grupperne (-29,58 ± 9,19) signifikant sammenlignet med CCI-gruppen alene (-87,40 ± 14,22). Forbedringen var signifikant i CCI+FSN-gruppen sammenlignet med CCI+TENS-gruppen (figur 7A).

Vi undersøgte også SFI i humbuggrupperne (0,02 ± 0,52), FSN alene (0,06 ± 1,75) og TENS alene (-2,36 ± 1,22). Resultaterne viste, at ingen af disse to sidste grupper og skingruppen havde nogen signifikant forskel fra hinanden (figur 7B). Dette indikerer, at FSN og TENS er sikre behandlinger, der ikke forårsager skade på rotter i deres sunde tilstand (tabel 1).

Elektrofysiologisk respons
Vi undersøgte udviklingen af amplituden af CMAP i CCI-behandlingsgrupperne alene, CCI+FSN og CCI+TENS (figur 8). Amplituden af CMAP i CCI+FSN-grupperne (5,01 mV ± 0,67 mV) og CCI+TENS-grupperne (4,64 mV ± 1,96 mV) blev signifikant forbedret sammenlignet med CCI-gruppen alene (1,80 mV ± 0,34 mV) (tabel 2). CCI+FSN- og CCI+TENS-grupperne viste ingen signifikant forskel (figur 8A).

Vi undersøgte også udviklingen af latenstoppe for CMAP alene i CCI-, CCI+FSN- og CCI+TENS-grupperne. Latenstoppene for CMAP i CCI+FSN-grupperne (2,46 ms ± 0,72 ms) og CCI+TENS-grupperne (2,26 ms ± 0,97 ms) blev væsentligt forbedret sammenlignet med CCI-gruppen alene (1,23 ms ± 0,22 ms) (tabel 3). CCI+FSN- og CCI+TENS-grupperne viste ingen signifikant forskel (figur 8C).

CMAP-amplituden og latenstiden blev undersøgt i sham (5,80 mV ±0,53 mV; 2,35 ms ± 0,37 ms), FSN alene (5,70 mV ± 0,45 mV; 2,64 ms ± 0,41 ms) og TENS alene (5,54 mV ± 0,92 mV; 2,61 ms ± 0,20 ms) grupper, ingen signifikant forskel mellem nogen af dem blev noteret. Dette indikerer, at FSN og TENS begge er sikre behandlinger og ikke forårsager skade på rotter i deres sunde tilstand (figur 8B, D).

Figure 1
Figur 1: Skematisk visning af tidslinjen for fastlæggelse af CCI-rottemodellen. Smertetærskler måles fra den første dag efter modellering (-7 dage) og derefter hver 2. dag derefter (-5, -3, -1 dage). Smertetærskler målt på dag 1 indikerer vellykket modellering. Efter modellering startes intervention og elektrofysiologiske målinger på dag 1. CCI + FSN, CCI + TENS, FSN alene og TENS alene grupper blev behandlet med FSN eller TENS på faste tidspunkter på henholdsvis dag 1, 3, 5 og 7. Rotterne blev ofret på dag 7 efter elektrofysiologiske og fysiologiske målinger. Forkortelser: FSN: Fu's subkutane nål; TENS: transkutan elektrisk nervestimulering; CCI: kronisk indsnævringsskade; SFI: iskiasfunktionsindeks. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 2
Figur 2: Kronisk indsnævringsskade (CCI) til inducering af neuropatiske smerter i iskiasnerven hos rotter. (A) Efter placering og desinfektion barberes rottens højre bagben. Et parallelt snit er lavet i huden 3-4 mm over lårbenet. (B) Stedet indtastes omhyggeligt, mens musklen spændes, adskilles muskelfibrene og derefter fjernes i lag uden at lukke dem helt. Bindevævet mellem de overfladiske gluteus og biceps femoris muskler er indskåret, og fascia adskilles lag for lag. (C) Snittet forbliver åbent og udsætter højre laterale iskiasnerve. (D) Ligaturen er bundet omkring iskiasnerven ved hjælp af en 3-0 kromsutur, hvilket sikrer, at ligaturen er sikret på plads og ikke glider langs nerven og begrænser blodgennemstrømningen til nervens ydre membran. (E) Muskellaget og huden lukkes ved hjælp af suturer. (F) Et kort ryk i det postoperative lem (De røde cirkler angiver den terminale gren af iskiasnerven) indikerer en vellykket operation. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 3
Figur 3: Manipulation af Fu's subkutane nål (FSN). (A) Fastgør rotten i gnaverfastholdelsen med bagbenene eksponeret, undgå belastning (B) FSN-nålen indsættes mod den strammede muskel, omtrent tæt på gluteus maximus-musklen. (C) Kanylen stikkes ind i huden med kanylespidsen ca. 15° mod huden. (D) Svingende bevægelse (sort vifte) af Fu subkutan nål. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 4
Figur 4: Placering og fiksering af elektroderne på rottens hudoverflade til påføring af transkutan elektrisk nervestimulering (TENS). (A) Elektroder, skåret til 45 mm (længde) med 5 mm (bredde), anbragt på rotten. (B) Placering af ST 36 og SP6 akupunkter. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 5
Figur 5: Registrering af fodspor på gangbroen. (A) Gangbroen til fysiologiske målinger ved evaluering af iskiasfunktionsindeks (SFI). (B) Registrerede fodspor på den 7. dag postoperativt. Forskelle i flere dyrepotemålinger kan skelne mellem poterne i sham, CCI, CCI + FSN, CCI + TENS, FSN alene og TENS alene grupper. Målinger som inter-toe (IT, den tværgående afstand mellem anden tå til fjerde tå), tåspredning (TS, tværafstanden mellem første til femte tå) og potelængde (PL) bruges til at beregne værdier som SFI. Forkortelser: FSN: Fu's subkutane nål; TENS: transkutan elektrisk nervestimulering; CCI: kronisk indsnævringsskade. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 6
Figur 6: Variation i digital nerveaktivitet som funktion af stimulusintensitet og distale målinger af optagelsessteder for rotter via elektrofysiologi. (A) Elektrofysiologiske målinger til registrering af sammensatte muskelaktionspotentialer (CMAP). Optagelses- og referenceelektroderne (blå plaster) placeres på henholdsvis laterale og mediale gastrocnemius-muskler, og elektrisk stimulering påføres den proksimale ende af højre iskiasnervestamme under anæstesiinduceret og vedligeholdt med Zoletil. (B) Repræsentative CMAP'er sporer skin, CCI, CCI + FSN, CCI + TENS, FSN alene og TENS alene grupper efter 4 behandlinger (før eutanasi af dyret). For at beregne baseline-to-peak (B-P) og peak-to-peak (P-P) sammensatte muskelaktionspotentialer (CMAP) amplituder måles bølgeformen fra henholdsvis baseline (I) til den negative top (II) og fra den negative top (II) til den positive top (III). X-aksen repræsenterer tid (ms), og Y-aksen repræsenterer spænding (mV). Følsomhed: 1 mV; Varighed: 2 ms, 1 ms pr. ramme. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 7
Figur 7: Funktionelt indeks for skias: (SFI) for hver gruppe. (A) Sammenligning af SFI mellem grupperne CCI, CCI+FSN og CCI+TENS (* p < 0,05). (B) Sammenligning af SFI mellem SMI-grupperne alene, FSN alene og TENS alene. Forkortelser: FSN: Fu's subkutane nål; TENS: transkutan elektrisk nervestimulering; CCI: kronisk indsnævringsskade; SFI: iskiasfunktionsindeks. Klik her for at se en større version af denne figur.

Figure 8
Figur 8: Elektrofysiologiske fund for hver gruppe. (A) Amplitude af CMAP, sammenligning mellem CCI-, CCI+FSN- og CCI+TENS-grupper (* p < 0,05). (B) Amplitude af CMAP, sammenligning mellem Sham, FSN alene og TENS alene grupper. (C) Latency peaks for CMAP, sammenligning mellem CCI-, CCI+FSN- og CCI+TENS-grupper (* p < 0,05). (D) Latency peaks af CMAP, sammenligning mellem Sham, FSN alene og TENS alene grupper. Forkortelser: FSN: Fu's subkutane nål; TENS: transkutan elektrisk nervestimulering; CCI: kronisk indsnævringsskade; CMAP: sammensat muskelaktionspotentiale. Klik her for at se en større version af denne figur.

N Betyde SD
Sham 8 0.02 0.52
Fælles konsulære instrukser 8 -87.40 14.22
CCI+FSN 8 -15.85 3.46
CCI+TEN 8 -29.58 9.19
FSN 8 0.06 1.75
TI 8 -2.36 1.22
FSN: Fu's subkutane nål;
TENS: transkutan elektrisk nervestimulering;
CCI: kronisk indsnævringsskade.

Tabel 1: Oversigt over værdier af iskiasfunktionsindeks hos rotter.

N Gennemsnit (mV) SD
Sham 8 5.80 0.53
Fælles konsulære instrukser 8 1.80 0.34
CCI+FSN 8 5.01 0.67
CCI+TEN 8 4.64 1.96
FSN 8 5.70 0.45
TI 8 5.54 0.92
FSN: Fu's subkutane nål;
CCI: kronisk indsnævringsskade;
CMAP: sammensat muskelaktionspotentiale.

Tabel 2: Sammenfatning af værdier for det elektrofysiologiske respons på CMAP-amplitude hos rotter.

N Gennemsnit (ms) SD
Sham 8 2.35 0.37
Fælles konsulære instrukser 8 1.23 0.22
CCI+FSN 8 2.46 0.72
CCI+TEN 8 2.26 0.97
FSN 8 2.64 0.41
TI 8 2.61 0.20
FSN: Fu's subkutane nål;

Tabel 3: Sammenfatning af værdier for det elektrofysiologiske respons på latenstoppe hos rotter.

Discussion

Denne undersøgelse observerer effekten af FSN-behandling på neuropatisk smerte i CCI-modeller hos rotter. Denne undersøgelse præsenterer en protokol for SFI og elektrofysiologisk test for at evaluere de terapeutiske virkninger efter FSN- eller TENS-behandling. Derudover illustrerer det, hvordan man evaluerer den funktionelle genopretning af den skadede nerve ved hjælp af ikke-invasive adfærdstest og fysiologiske målinger. Resultaterne viste, at FSN-behandlingen efter CCI-induceret iskiasnervesmerter viste signifikant bedre forbedring i alle prognostiske indikatorer end TENS-behandlingen. Denne forskning har stort potentiale for fremtidige anvendelser i dyreforsøg med fokus på FSN-terapi for at bygge bro mellem grundforskning og klinisk anvendelse. Denne undersøgelse vil forbedre patientresultaterne ved bedre at forstå sygdomsmekanismer

Akupunktur har været brugt i Kina i mere end 3000 år og betragtes ofte som en sikker og effektiv metode til at lindre smerter hos mennesker og forsøgsdyr34,35. Tidligere kliniske undersøgelser har bekræftet, at akupunktur kan lindre smerteadfærd i CCI-modeller36. FSN, som en akupunkturteknik udviklet fra traditionel kinesisk akupunktur37, anvendes i vid udstrækning til behandling af mange smerterelaterede muskuloskeletale lidelser38,39. På trods af sin tilfredsstillende effekt ved smertefulde muskuloskeletale lidelser forbliver den underliggende mekanisme for FSN-behandling uklar. Vanskelighederne ved at udføre akupunkturforsøg på dyr, herunder kompleksiteten og vanskeligheden ved at kvantificere traditionelle akupunkturteknikker og dyrets ubehagelige kropsholdning, kan føre til frygt og modstand mod akupunktur, hvilket gør korrekt akupunkturteknik og punktpositionering vanskeligere, øger risikoen for skade og påvirker forsøgsdataene40. Nyere forskning i dyreforsøg har kastet lys over mekanismerne bag akupunktur analgesi; Akupunktur-induceret analgesi er forbundet med frigivelsen af endogene opioide peptider41. Imidlertid moduleres smerteopfattelsen ikke udelukkende under transmissionen af smertesignaler fra periferien til cortex, hvilket indikerer, at andre faktorer og mekanismer også kan påvirke oplevelsen af smerte.

Baseret på hypotesen præsenteret af Simons et al.42,43 spiller MTrP-dannelse en nøglerolle i smertefølelse. Patogenesen af dannelse af triggerpunkter menes at være relateret til unormal motorisk endeplade i musklen. Overdreven acetylcholinfrigivelse fører til unormale endepladepotentialer og dannelse af bandager, som kan føre til vedvarende muskelspasmer, der resulterer i lokal iskæmi og hypoxi, hvilket fører til hyperalgesi og unormal smerte44,45. En dyremodel for MTrP-undersøgelsen på kaniner ved hjælp af tørre nåle etableret af Hong46 viser, at tør nål kan modulere proksimale MTrP'er i muskel og rygmarv. Imidlertid blev kun forholdet mellem akupunktur og muskel diskuteret i dette forsøg, og færre dyreforsøg blev udført i forhold til nerveskade. FSN er ikke det samme som traditionel akupunktur eller dry needling med hensyn til teknik og teoretisk grundlag. FSN-behandling virker ikke direkte på den skadede nerve, men er klinisk effektiv47,48. Det blev vist, at i mange kliniske neurologiske lidelser kan hovedproblemet være på musklen snarere end selve nerven. I denne undersøgelse, ved at inkorporere en nerveskademodel med CCI og behandle musklerne omkring iskiasnerven med FSN, viste FSN-terapi en signifikant reduktion i neuropatisk smerte og fremmede genopretning af den skadede nerve og muskel.

Et yderligere fokus i dette eksperiment er fordelene ved FSN-behandling uden bedøvelse. En tidligere undersøgelse har vist, at udførelse af akupunkturforsøg på rotter uden bedøvelse kan ændre fysiologiske parametre som puls, blodtryk og hormonniveauer på grund af immobiliseringsstress49. Nogle forskere har imidlertid hævdet, at fordelene ved at udføre akupunkturforsøg uden anæstesi opvejer de potentielle virkninger af immobiliseringsstress, endda modvirker virkningerne af immobiliseringsstress50. På grund af den lille størrelse af gnavere og deres differentielle følsomhed over for anæstetika og smertestillende midler kan dyr ud over bevidsthedstabet forårsaget af generel anæstesi ikke opfatte smerte. Men hos bevidstløse dyr overføres og behandles smertefulde stimuli stadig gennem centralnervesystemet51. Ud over den lille størrelse af gnaverdyr og deres differentielle følsomhed over for anæstetika og smertestillende midler, i bevidstløse dyr, overføres og behandles smertefulde stimuli stadig gennem centralnervesystemet. Anvendelse af μ- og δ-opioidreceptorantagonister hos dyr, der behandles under anæstesi, kan endda forårsage reversering af effekten af akupunktur40,52.

Vi valgte TENS som kontrolgruppe for denne undersøgelse. TENS er en smertelindrende behandling, der udnytter lavfrekvente pulserende elektriske strømme, der overføres gennem huden via elektroder uden brug af medicin53. Det blev observeret, at lavfrekvent TENS var mere effektivt end højfrekvent TENS til at øge det vaskulære respons og kan være en potentiel behandling af neuropatiske smerter forårsaget af CCI54. Akupunktur er effektiv til tilstande, herunder neuropatisk smerte. Resultaterne kan dog variere betydeligt afhængigt af det valgte akupunkturpunkt55, mens TENS reducerer nociceptiv overfølsomhed ved at aktivere centrale hæmmende veje med lav variabilitet i udvælgelsen af forskellige steder56.

Selvom resultaterne af denne undersøgelse er opmuntrende, bør nogle undersøgelsesbegrænsninger bemærkes. Ifølge Dr. Fu's vejledning bør en komplet FSN-behandlingsmetode omfatte svajende bevægelse (passiv behandling) og reperfusionsteknikken (aktiv behandling). Dette eksperiment har dog kun en svingende bevægelse; Det er nødvendigt at designe et bedre dyreforsøg i fremtiden. Tidligere standardiserede forsøg har fastslået, at vurderingen af dyremodeller for nervekompression kræver integration af flere indikatorer, herunder adfærdsanalyse, elektromyografi, immunhistokemi og morfologisk evaluering57. I vores undersøgelse brugte vi primært adfærdsanalyse og elektromyografi til at evaluere effekten af FSN-terapi. På grund af den potentielle betydning af immunhistokemi og morfologisk evaluering i denne sammenhæng anerkender vi imidlertid behovet for at prioritere disse komponenter i fremtidige opfølgningsforsøg for bedre at validere effektiviteten af FSN-terapi til forbedring af denne type sygdom.

Disclosures

Forfatterne erklærer, at der ikke findes konkurrerende interessekonflikter.

Acknowledgments

Denne undersøgelse blev støttet af et tilskud fra dyrecentret på Chang Bing Show Chwan Memorial Hospital, Changhua, Taiwan. Forfatterne vil gerne takke Show Chwan Memorial Hospital IRCAD TAIWAN for deres uvurderlige støtte og hjælp gennem hele dette forskningsprojekt.

Materials

Name Company Catalog Number Comments
Forceps World Precision Instruments 14098
Fu’s subcutaneous needling Nanjing Paifu Medical Science and Technology Co.  FSN needles are designed for single use. The FSN needle is made up of three parts: a solid steel needle core (bottom), a soft casing pipe (middle), and a protecting sheath (top).
Medelec Synergy electromyography Oxford Instrument Medical Ltd. 034W003  Electromyogram (EMG) are used to help in the diagnosis and management of disorders such as neuropathies. Contains a portable two-channel electromyography/nerve conduction velocity system.
Normal saline (0.9%) 20 mL Taiwan Biotech Co.,Ltd. 4711916010323 Lot: 1TKB2022
POLYSORB 4-0 VIOLET 30" CV-25 UNITED STATES SURGICAL, A DIVISION OF TYCO HEALTHC GL-181
Retractor COOPERSURGICAL, INC.(USA) 3311-8G
Rompun Elanco Animal Health Korea Co. Ltd. 27668
SCISSORS CVD 90MM BBRUAN XG-LBB-BC101R
Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation Well-Life Healthcare Co. Model Number 2205A Digital unit which offers TENS. Supplied complete with patient leads, self-adhesive electrodes, 3 AAA batteries and instructions in a soft carry bag. Interval ON time 1–30 s. Interval OFF time 1–30 s.
Zoletil  VIRRBAC 8V8HA

DOWNLOAD MATERIALS LIST

References

  1. van Hecke, O., Austin, S. K., Khan, R. A., Smith, B. H., Torrance, N. Neuropathic pain in the general population: a systematic review of epidemiological studies. Pain. 155 (4), 654-662 (2014).
  2. Younes, M., et al. Prevalence and risk factors of disk-related sciatica in an urban population in Tunisia. Joint Bone Spine. 73 (5), 538-542 (2006).
  3. Woolf, C. J., Mannion, R. J. Neuropathic pain: aetiology, symptoms, mechanisms, and management. Lancet. 353 (9168), 1959-1964 (1999).
  4. Baron, R., et al. Neuropathic low back pain in clinical practice. European Journal of Pain. 20 (6), 861-873 (2016).
  5. Ma, X., et al. Potential mechanisms of acupuncture for neuropathic pain based on somatosensory system. Frontiers in Neuroscience. 16, 940343 (2022).
  6. Jang, J. H., et al. Acupuncture alleviates chronic pain and comorbid conditions in a mouse model of neuropathic pain: the involvement of DNA methylation in the prefrontal cortex. Pain. 162 (2), 514-530 (2021).
  7. He, K., et al. Effects of acupuncture on neuropathic pain induced by spinal cord injury: A systematic review and meta-analysis. Evidence Based Complement and Alternative Medicine. 2022, 6297484 (2022).
  8. Fu, Z., Lu, D. Fu's Subcutaneous Needling: A Novel Therapeutic Proposal. Acupuncture - Resolving Old Controversies and Pointing New Pathways. IntechOpen. , (2019).
  9. Fu, Z. H. The Foundation of Fu's Subcutaneous Needling. , People's Medical Publishing House, Co, Ltd. China. (2016).
  10. Fu, Z. H., Chou, L. W. Fu's Subcutaneous Needling, Trigger Point Dry Needling: An Evidence and Clinical-Based Approach. 2nd Edition. , Elsevier Health Sciences. Chapter 16 255-274 (2018).
  11. Fu, Z., Shepher, R. Fu's Subcutaneous Needling, a Modern Style of Ancient Acupuncture? Acupuncture in Modern Medicine. IntechOpen. , (2013).
  12. Chiu, P. E., et al. Efficacy of Fu's subcutaneous needling in treating soft tissue pain of knee osteoarthritis: A randomized clinical trial. Journal of Clinical Medicine. 11 (23), 7184 (2022).
  13. Huang, C. H., Lin, C. Y., Sun, M. F., Fu, Z., Chou, L. W. Efficacy of Fu's Subcutaneous Needling on Myofascial Trigger Points for Lateral Epicondylalgia: A randomized control trial. Evidence Based Complement and Alternative Medicine. 2022, 5951327 (2022).
  14. Huang, C. H. Rapid improvement in neck disability, mobility, and sleep quality with chronic neck pain treated by Fu's subcutaneous needling: A randomized control study. Pain Research and Management. 2022, 7592873 (2022).
  15. Chou, L. W., Hsieh, Y. L., Kuan, T. S., Hong, C. Z. Needling therapy for myofascial pain: recommended technique with multiple rapid needle insertion. Biomedicine (Taipei). 4 (2), 13 (2014).
  16. Ye, L., et al. Depression of mitochondrial function in the rat skeletal muscle model of myofascial pain syndrome is through down-regulation of the AMPK-PGC-1α-SIRT3 axis. Journal of Pain Research. 13, 1747-1756 (2020).
  17. Li, Y., et al. Effects of Fu's subcutaneous needling on mitochondrial structure and function in rats with sciatica. Molecular Pain. 18, 17448069221108717 (2022).
  18. Perreault, T., Fernández-de-Las-Peñas, C., Cummings, M., Gendron, B. C. Needling interventions for sciatica: Choosing methods based on neuropathic pain mechanisms-A scoping review. Journal of Clinical Medicine. 10 (10), 2189 (2021).
  19. Weller, J. L., Comeau, D., Otis, J. A. D. Myofascial pain. Seminars in Neurology. 38 (6), 640-643 (2018).
  20. Grøvle, L., et al. The bothersomeness of sciatica: patients' self-report of paresthesia, weakness and leg pain. European Spine Journal. 19 (2), 263-269 (2010).
  21. Jaggi, A. S., Jain, V., Singh, N. Animal models of neuropathic pain. Fundament Clinical Pharmacology. 25 (1), 1-28 (2011).
  22. Burma, N. E., Leduc-Pessah, H., Fan, C. Y., Trang, T. Animal models of chronic pain: Advances and challenges for clinical translation. Journal of Neuroscience Research. 95 (6), 1242-1256 (2017).
  23. McCann, M. E., Soriano, S. G. Does general anesthesia affect neurodevelopment in infants and children. British Medical Journal. 367, 6459 (2019).
  24. Chan, K. Y., et al. Ameliorative potential of hot compress on sciatic nerve pain in chronic constriction injury-induced rat model. Frontiers in Synaptic Neuroscience. 14, 859278 (2022).
  25. Bennett, G. J., Xie, Y. K. A peripheral mononeuropathy in rat that produces disorders of pain sensation like those seen in man. Pain. 33 (1), 87-107 (1988).
  26. Somers, D. L., Clemente, F. R. Transcutaneous electrical nerve stimulation for the management of neuropathic pain: The effects of frequency and electrode position on prevention of allodynia in a rat model of complex regional pain syndrome type II. Physical Therapy. 86 (5), 698-709 (2006).
  27. Xing, G., Liu, F., Wan, Y., Yao, L., Han, J. Electroacupuncture of 2 Hz induces long-term depression of synaptic transmission in the spinal dorsal horn in rats with neuropathic pain. Beijing Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 35 (5), 453-457 (2003).
  28. Schone, A. M. Veterinary Acupuncture: Ancient Art to Modern Medicine. , American Veterinary Publication. (1999).
  29. Stux, G., Pomeranz, B. Acupuncture: Textbook and Atlas. , Springer-Verlag. Berlin. (1987).
  30. de Medinaceli, L., Freed, W. J., Wyatt, R. J. An index of the functional condition of rat sciatic nerve based on measurements made from walking tracks. Experimental Neurology. 77 (3), 634-643 (1982).
  31. Bain, J. R., Mackinnon, S. E., Hunter, D. A. Functional evaluation of complete sciatic, peroneal, and posterior tibial nerve lesions in the rat. Plastic and Reconstructive Surgery. 83 (1), 129-138 (1989).
  32. Kanaya, F., Firrell, J. C., Breidenbach, W. C. Sciatic function index, nerve conduction tests, muscle contraction, and axon morphometry as indicators of regeneration. Plastic and Reconstructive Surgery. 98 (7), 1264-1271 (1996).
  33. Wild, B. M., et al. In vivo electrophysiological measurement of the rat ulnar nerve with axonal excitability testing. Journal of Visualized Experiments: JoVE. (132), e56102 (2018).
  34. Wong, J. Y., Rapson, L. M. Acupuncture in the management of pain of musculoskeletal and neurologic origin. Physical Medicine and Rehabilitation Clinics of North America. 10 (3), 531-545 (1999).
  35. Qin, Z., Liu, X., Yao, Q., Zhai, Y., Liu, Z. Acupuncture for treating sciatica: A systematic review protocol. BMJ Open. 5 (4), 007498 (2015).
  36. Zhi, M. J., et al. Application of the chronic constriction injury of the partial sciatic nerve model to assess acupuncture analgesia. Journal of Pain Research. 10, 2271-2280 (2017).
  37. Fu, Z. H., Xu, J. G. A brief introduction to Fu's subcutaneous needling. Pain Clinic. 17, 343-348 (2005).
  38. Peng, J., et al. The effect of Fu's subcutaneous needling combined with reperfusion approach on surface electromyography signals in patients with cervical spondylosis and neck pain: A clinical trial protocol. Biomed Research International. 2022, 1761434 (2022).
  39. Fu, Z. H., Wang, J. H., Sun, J. H., Chen, X. Y., Xu, J. G. Fu's subcutaneous needling: possible clinical evidence of the subcutaneous connective tissue in acupuncture. Journal Alternative and Complementary Medicine. 13 (1), 47-51 (2007).
  40. Harrison, T. M., Churgin, S. M. Acupuncture and traditional Chinese veterinary medicine in zoological and exotic animal medicine: A review and introduction of methods. Veterinary Science. 9 (2), 74 (2022).
  41. Gollub, R. L., Hui, K. K., Stefano, G. B. Acupuncture: pain management coupled to immune stimulation. Zhongguo Yao Li Xue Bao. 20 (9), 769-777 (1999).
  42. Simons, D. G., Travell, J., Simons, L. E. Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. 2nd ed. , Williams and Wilkins. Baltimore, MD. (1999).
  43. Gerwin, R. D., Dommerholt, J., Shah, J. P. An expansion of Simons' integrated hypothesis of trigger point formation. Current Pain and Headache Reports. 8 (6), 468-475 (2004).
  44. Hong, C. Z., Simons, D. G. Pathophysiologic and electrophysiologic mechanisms of myofascial trigger points. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. 79 (7), 863-872 (1998).
  45. Fu, Z., et al. Remote subcutaneous needling to suppress the irritability of myofascial trigger spots: an experimental study in rabbits. Evidence Based Complement and Alternative Medicine. 2012, 353916 (2012).
  46. Hsieh, Y. L., Yang, C. C., Liu, S. Y., Chou, L. W., Hong, C. Z. Remote dose-dependent effects of dry needling at distant myofascial trigger spots of rabbit skeletal muscles on reduction of substance P levels of proximal muscle and spinal cords. Biomed Research International. 2014, 982121 (2014).
  47. Ma, K., et al. Peripheral nerve adjustment for postherpetic neuralgia: a randomized, controlled clinical study. Pain Medicine. 14 (12), 1944-1953 (2013).
  48. Gao, Y., Sun, J., Fu, Z., Chiu, P. E., Chou, L. W. Treatment of postsurgical trigeminal neuralgia with Fu's subcutaneous needling therapy resulted in prompt complete relief: Two case reports. Medicine. 102 (9), e33126 (2023).
  49. Lucas, L. R., Wang, C. J., McCall, T. J., McEwen, B. S. Effects of immobilization stress on neurochemical markers in the motivational system of the male rat. Brain Research. 1155, 108-115 (2007).
  50. Yang, C. H., et al. Effect of electroacupuncture on response to immobilization stress. Pharmacology, Biochemistry, and Behavior. 72 (4), 847-855 (2002).
  51. Adams, S., Pacharinsak, C. Mouse anesthesia and analgesia. Current Protocols in Mouse Biology. 5 (1), 51-63 (2015).
  52. Cantwell, S. L. Traditional Chinese veterinary medicine: the mechanism and management of acupuncture for chronic pain. Topics in Companion Animal Medicine. 25 (1), 53-58 (2010).
  53. Liebano, R. E., Rakel, B., Vance, C. G. T., Walsh, D. M., Sluka, K. A. An investigation of the development of analgesic tolerance to TENS in humans. Pain. 152 (2), 335-342 (2011).
  54. Khalil, Z., Merhi, M. Effects of aging on neurogenic vasodilator responses evoked by transcutaneous electrical nerve stimulation: relevance to wound healing. The Journals of Gerontology. Series A, Biological Sciences and Medical Sciences. 55 (6), B257-B263 (2000).
  55. Sato, K. L., Sanada, L. S., Silva, M. D. D., Okubo, R., Sluka, K. A. Transcutaneous electrical nerve stimulation, acupuncture, and spinal cord stimulation on neuropathic, inflammatory and, non-inflammatory pain in rat models. The Korean Journal of Pain. 33 (2), 121-130 (2020).
  56. Maeda, Y., Lisi, T. L., Vance, C. G., Sluka, K. A. Release of GABA and activation of GABA(A) in the spinal cord mediates the effects of TENS in rats. Brain Research. 1136 (1), 43-50 (2007).
  57. Degrugillier, L., et al. A new model of chronic peripheral nerve compression for basic research and pharmaceutical drug testing. Regenerative Medicine. 16 (10), 931-947 (2021).

Tags

Fu's subkutane nål iskiasnervesmerter akupunkturteknik traditionel kinesisk medicin smertelindring virkningsmekanismer FSN-behandling subkutant væv vedligeholdelse af kropsholdning dyremodeller rotter ubehagelig behandling frygt og modstand skaderisiko forskningsdata anæstesi FSN-terapi på dyr kronisk indsnævringsskademodel neuropatisk smerte nerveskade kirurgisk indsnævring kompression eller indfangning passende manipulation nåleindsættelse og retning Nålefastholdelse svajende bevægelse
Play Video
PDF DOI DOWNLOAD MATERIALS LIST

Cite this Article

Chiu, P. E., Fu, Z., Lai, D. W.,More

Chiu, P. E., Fu, Z., Lai, D. W., Chou, L. W. Efficacy of Fu's Subcutaneous Needling on Sciatic Nerve Pain: Behavioral and Electrophysiological Changes in a Chronic Constriction Injury Rat Model. J. Vis. Exp. (196), e65406, doi:10.3791/65406 (2023).

Less
Copy Citation Download Citation Reprints and Permissions
View Video

Get cutting-edge science videos from JoVE sent straight to your inbox every month.

Waiting X
Simple Hit Counter